4 zásadní vychytávky k látkovým plenkám, které zvýší vaši pohodu při látkování

Některé doplňky k látkovým plenám jsou z mého pohledu „full time látkující“ maminky doslova převratné z hlediska komfortu fungování s látkovkami. Proto jim říkám vychytávky a považuji je za tak důležité, že jsem se rozhodla jim věnovat v jednom z prvních článků na blogu.

Pro mě jsou ty nejzásadnější vychytávky:
Separační pleny mají za úkol oddělit pevnou součást stolice od látkové pleny. Ve chvíli, kdy přebalujete pokakané dítě, separační plenu se stolicí jednoduše spláchnete do toalety a mokrou plenu dáte vyprat. Žádné odstraňování stolice z plenek, předpírání a podobně, kterého se většina lidí obává.
Ono předpírání je troufám si říci pro všechny velmi nepříjemná činnost. A vy už víte, že to není potřeba, protože existují „separačky“:-) – daly by se přirovnat k tenkým ubrouskům, někomu trochu připomínají toaletní papír. Jsou však z přírodního, avšak pevného a zároveň velmi propustného materiálu. Mají schopnost rychle odvádět vlhkost do pleny a v případě potřeby udržet pevnou část stolice „mimo“ plenku.
V případě, že separačku nevyužijete, protože miminko jen čůralo, vyperete ji spolu s plenkami a můžete ji takto několikrát znovu použít.

Tašky, pytlíky a pytle na skladování použitých plen zpříjemňují cestování s látkovými plenami i manipulaci před jejich praním. Jsou ušity z tzv. funkčních materiálů – podobně jako třeba běžecké bundy, které mají schopnost udržet vlhkost uvnitř tašky či pytle a zároveň propouštět vzduch. Pleny uložené v takovém pytli nezapáchají, jako když byste je vložili jen do igelitu. Před praním stačí pytel jen otevřít a hodit do pračky…

Taška a pytle v rámečku do textuJá s dcerou trávím poměrně hodně času na cestách a rozdíl v tom, jestli použiji na pleny speciální pytlík, nebo zapomenu a jsem nucena je vrazit do nejbližšího igelitu, je opravdu velký. Velký či malý smrad:-) Když jsme spolu byly týden na horách, kde jsem měla domluvené jedno praní, dávala jsem pleny nejdříve do tašky na pleny. Ve chvíli, kdy byla taška na pleny doslova našlapaná, dávala jsem jeden den ty další do igelitové tašky. Když jsem šla prát, tak po jednom dni v igelitce pleny zapáchaly mnohonásobně víc než pleny, které byly tři dny v pytli na stejném místě…
Navíc látkové tašky a pytle jsou mnohem hezčí, než zmuchlané igelitové sáčky, a když dítě plenkám odroste, můžete je používat třeba jako krásný sáček na plavky do bazénu.

Extendor aneb prodlužovačka na kojenecká body – hlavně u novorozenců, kdy je plenka na zadečku poměrně objemná vzhledem k velikosti tělíčka (a nejen ta látková), je tato prodlužovačka velmi praktická, protože většina výrobců s plenkami jaksi nepočítá. S extendorem body přes plenky pohodlně zapnete a nemusíte řešit, jestli body přes plenku nezapnete, nebo zapnete, ale bude miminku zbytečně velké. Navíc vám body vydrží na nošení mnohem déle, takže ušetříte za nové oblečky.

Extendor s body do textu

Přebalovací podložky na opakované použití – pokud bych měla vybrat jednu věc, od které začít přistupovat k přebalování miminka „látkově“, jsou to jednorázové přebalovací podložky. Velmi funkční, praktická, příjemná a krásná vychytávka v nepřeberném množství variant.

Podložky v rámečku do textuMě přebalovací podložky naprosto dostaly, mám jich doma pět, možná víc. A slouží od prvních dnů s miminkem dodnes výborně – nejen na přebalování, ale i jako podložka při přestávce na trávě, v restauraci. Silnější verzi jsem na podzim používala i jako skvělou deku na kočárek – je krásná a zaručeně neprofoukne a nepromokne🙂 Namísto podivných chuchvalců potažených z jedné strany papírem, z druhé igelitem. Jak jinak, když jsou jednorázové podložky od začátku vyráběny s tím záměrem, že jsou „na vyhození“. To byste si do kočárku nedali…
Na začátku si člověk možná neuvědomuje, jaká spotřeba těch jednorázových podložek je. Hlavně s malinkým miminkem.
Dostala jsem balík jednorázových podložek jako dárek k narození miminka od kamarádky. Začala a skončila jsem s nimi při první návštěvě pediatra. Svlékání miminka – první počůraná podložka. Vážení miminka – druhá počůraná. Další pobyt v ordinaci – třetí pokakaná. A čtvrtá podložka na oblékání. 60 Korun v koši, koš plný odpadu, který si na skládce pobude v lepším případě pár let. Ostatních šest podložek mám dodnes doma…

Přeji Vám „vychytané“ přebalování a máte-li chuť, dejte mi vědět, které doplňky jsou vaše oblíbené.

Katka

Katka
Jsem umělkyně hebkých masáží, poporodní dula a průvodkyně vodních bytostí. Opečovávám ženy nejen po porodu a pomocí vědomé práce s tělem pomáhám zahojit a uzdravit ženské duše i tělo. Ráda vás nasměruji k cestě, jak udělat to nejlepší pro vaše miminko a váš pocit úplně jednoduše. Více informací o mně a mojí cestě nejen k látkovkám si přečtěte zde>>
Komentáře