Jaké a kolik? Také to řešíte?

dwti v latkovkach

Snad každý, kdo se rozhodl nebo rozhoduje používat pro své miminko látkové plenky, řeší zejména dvě otázky – jaké plenky vybrat a kolik jich pořídit.
Já sama jsem to řešila také, když jsem se rozhodovala pro látkovky.

Včera večer jsem si psala s budoucí maminkou Monikou a ta otázka tam byla zas, podruhé během jednoho dne:-) a rozhodla, o čem bude můj první článek na blogu. Každý odstavec by byl na samostatné téma, a časem to tak určitě plánuji, nicméně někdy je dobré mít základní věci pěkně pohromadě, i když jen stručně a bez vysvětlování.

Každý jsme jiný, naše očekávání a požadavky jsou různé, stejně tak i možnosti. Někdo má k dispozici zahradu se sušákem, jiný sušičku, někdo sušák v pokoji…

Proto první věc, kterou doporučuji – v klidu si rozmyslet (a nejen kvůli plenkám), jak byste chtěli s miminkem fungovat, co je pro vás osobně důležité, co z toho je zásadní – klidně si to i napište, mně osobně to při důležitých i méně důležitých rozhodnutích a změnách pomáhá.

Buďte připraveni, že s příchodem miminka se tohle všechno může změnit. A je to tak v pořádku – prostě pak jen přepíšete seznamJ Podle toho, co máte na seznamu – v hlavě či na papíře – vyberte základní, já jí říkám startovací, plenkovou výbavičku.

Jaké plenky vybrat?

Jak na to? Pro začátek si vyberte více typů, materiálů a značek plenek tak, aby vám vyhovovaly způsobem používání, a zároveň at je jich spíše méně. Až budete vědět, co vám skutečně vyhovuje – a to se dříve než s praxí s miminkem nejspíš nedozvíte, jednoduše dokoupíte ty plenky, které jste si oblíbili, nebo které si na základě své vlastní zkušenosti chcete pořídit.

Konkrétně doporučuji vybírat „startovací sadu“ tak, že bude obsahovat:

čtvercové pleny – ideálně bambusové (mají velkou savost a jsou úžasně hebké), nebo alespoň vysokogramážní (tj. ze silnějšího materiálu) bavlněné, nebo směs bavlna-bambus. I v případě, že vám nebudou vyhovovat na přebalování, dají se využít jako podložka pod miminko, na utírání pusinky atd. Všechny čtvercovky mají velkou výhodu v tom, že velmi dobře a tím pádem rychle schnou a nejlépe se perou. Pro ty, kdo toto potřebují, jsou ideální. Velmi NEdoporučuji šetřit a pořídit „obyčejné“ tenké bavlněné – jsou málo savé, takže musíte mnohem více věšet a skládat a u větších miminek hodně vrstvit, navíc častějším praním se rychle zničí a jejich nižší cena toto podle mě nevykompenzuje.

Kalhotkové pleny – mají tvar plenkových kalhotek s patentky nebo suchými zipy, které jsou ušity z několika vrstev látky. Stačí je miminku obléknout podobně jako jednorázové pleny. Jsou už na první pohled krásné a pohodlnéJ Není třeba nic skládat, na druhou stranu o něco déle schnou.

Vkládací plenky tzv. vkládačky – jsou menší většinou vícevrstevné plenky, které zvyšují savost plen i komfort miminka. Vkládačky se mohou vkládat do jakékoliv plenky (tj. čtvercové, kalhotkové i AIO) na noc, nebo když prostě potřebujete zvýšit savost používaných plen. U novorozenců je doporučuji hlavně v kombinaci se čtvercovkami, jinak kapacitně plenky novorozencům obvykle stačí. (Pozor, vkládačka není to stejné co separačka – o těch dále:-)

Na čtvercové i kalhotkové pleny budete potřebovat ještě svrchní kalhotky, tzv. svrchnáky. Pro začátek vám budou stačit dvoje, abyste je mohli střídat. Stejně jako u všech ostatních součástí plenkové výbavy – dejte pozor na materiál – aby byl kvalitní, tj. zejména prodyšný. „Igelitové“ kalhotky nebrat!

Pokud si pořídíte i pleny all in one (tj. vše v jednom:-), můžete někdy vrchní část z těchto plen odepnout a použít jako svrchní kalhotky i přes jiné pleny, takže máte vlastně další svrchní kalhotky v záloze. Má zkušenost je taková, že plně samostatné svrchní kalhotky dlouhodoběji nenahradí.

Pleny vše v jednom = all in one = AIO – pokud požadujete tu nejpohodlnější variantu z hlediska používání, jsou to pleny vše v jednom – používají se úplně stejně jako jednorázové pleny, nejsou k nim potřeba žádné další kalhotky apod. Nevýhodou může být delší schnutí, ale spousta typů plen AIO je dělaných tak, že se dají „rozložit“ a schnou srovnatelně rychle jako kalhotkové pleny a samostatné svrchní kalhotky. Pokud jste se nerozhodli postavit plenkovou výbavu na těchto plenkách, doporučuji vyzkoušet alespoň jednu.

Kolik jich budete potřebovat?

Vždy vycházím z toho, kolikrát (asi:-) budete miminko přebalovat a jak často prát. Novorozenci se přebalují klidně i desetkrát denně, bez ohledu na druh používaných plen. Prát budete většinou jednou za dva až tři dny. Když jeden den perete a sušíte, je potřeba stále přebalovat…

Budete tedy pro začátek potřebovat pleny na tři dny, tedy celkem 24 – 30 přebalení. A podle svého seznamu očekávání vyberete kombinaci těchto pro začátek 24 plínek. Pokud jste rozhodnuti přebalovat od začátku jen do látkovek a nemáte sušičku či rychlosušící balkon, můžete pořídit o pár plen více. Ale nepřehánějte to! Klidně zkuste jen 20 – 24 plen (se sušičkou stačí 18) a první týden je případně dosušíte na topení (i když se to dělat nemá, pokud to uděláte párkrát a nepřeženete to, pleny to bez úhony vydrží – kvalitní látkovky vydrží skoro vše:).

Jakmile budete vědět, co opravdu chcete, pošlete manžela, sestru či babičku se seznamem do obchodu, nebo na internet a budete mít doma přesně to, co vám vyhovuje ve vaší realitě s miminkem. Může to být úplně něco jiného, než vyhovuje mně, a dost možná to bude i jinak, než říká teorie bezdětné paní prodavačky v obchodě. Abyste byli opravdu spokojení s tím, co máte a vyhovovalo vám to tak, že budete nadšení, rozhodněte se podle sebe.

Jako startovací sadu na 20 přebalení můžete například pořídit:

  • 6 kalhotkových plen různých typů – bambusové, konopné, bavlněné, kombinované
  • 1 plenu all-in-one
  • 6 čtvercových bambusových plen
  • 10 čtvercových vysokogramážních plen (prodávají se po 10 kusech, proto 10 namísto 7:-)
  • 7 vkládacích plen různých typů
  • dvoje svrchní kalhotky – pro začátek s polyuretanovým zátěrem, můžete ještě vlnáčky na noc
  • 1 balení separačních plen pro novorozence (proč se dozvíte třeba v článku o „vychytávkách“, se kterými je život s látkovkami mnohem snazší)
  • 1 pytel na pleny (není nutný, ale je to výborná věc)
  • 1 přebalovací podložku (není nutná, ale skvělá)
  • 1 extendor na kojenecká body (další „vychytávka“…)

Doporučuji nejprve rozmýšlet a vybírat v klidu, jinde než v obchodě, kde je vždy větší či menší tlak okolí. S jasnou představou do obchodu jděte osahávat. Tuhle fázi považuji za moc důležitou – není nad vlastní pocit. Je možné, že při „osobním kontaktu“ s plenkami některé své plány ještě přehodnotíte – i to je v pořádku. Proto jste do obchodu přece šli. Můžete hned nakoupit, nebo si dát ještě čas na rozmyšlenou a nechat to na další den, nebo na eshop či nákup z druhé ruky. Prodavačky často v obchodech s plínkami dobře poradí, ale někdy také s tím, že je třeba prodat co nejvíce…

U nákupů mě napadá ještě jedna zkušenost ze semináře, kam přišla maminka, která říkala, že látkovky začala používat, že je to hrozné, samá „nehoda“ atd. prostě přesný opak toho, co říkám já.
Ona že tedy nemá výbavu, o které mluvím já, ale igelitové svrchní kalhotky z hypermarketu… Přiznám se, že do té doby jsem neměla tušení, že se něco takového v hypermarketech prodává:-)
Prodává, a rozhodně to má do svrchních kalhotek a plenek, o kterých tu píši, hodně daleko – materiálem, funkčností, nároky na váš čas… Těch ušetřených 100Kč za to myslím opravdu nestojí. Ani kdybyste je měli mít na týden. Protože špatná výbava vás za ten týden používání naprosto odradí, zatímco kvalitní látkovky vás nadchnou…

V tomto článku jsem se snažila shrnout podle mě ty nejdůležitější informace, abyste si dokázali odpovědět na ony otázky: „Jaké? A kolik?“.
Obsáhleji o látkových plenkách, jejich výběru, péči o ně, praktických zkušenostech, vychytávkách a fintách🙂 budu psát v dalších článcích a eBoocích tak, abyste našli všechny důležité informace pěkně pohromadě. A mohli si oddechnout, užít si těšení… a až přijde miminko na svět, užijete si plínky spolu a v pohodě.

Katka
Jsem umělkyně hebkých masáží, poporodní dula a průvodkyně vodních bytostí. Opečovávám ženy nejen po porodu a pomocí vědomé práce s tělem pomáhám zahojit a uzdravit ženské duše i tělo. Ráda vás nasměruji k cestě, jak udělat to nejlepší pro vaše miminko a váš pocit úplně jednoduše. Více informací o mně a mojí cestě nejen k látkovkám si přečtěte zde>>
Komentáře