Kdo je Katka Macková?

Jsem milovnice jógy, tance a vody, fascinovaná dokonalostí a schopnostmi
našeho těla.
Naučím vás masírovat vaše miminko, podpořím vás jako poporodní dula
i během dalšího času s vaším děťátkem. Ráda se s vámi potkám při masážích
a vědomé práci s tělem.

Vítám vás ve svém království 🙂
Jmenuji se Katka Macková, jsem milovnice jógy, tance a vody, fascinovaná dokonalostí a schopnostmi lidského těla. Naučím vás masírovat vaše miminko, podpořím vás jako poporodní dula i během dalšího času nejen s vaším děťátkem.

Jsem spokojenou maminkou malé dcery, která od malička používá moderní látkové plenky – teď už nejvíc pro plyšové myši:-). Cestujeme spolu, plaveme, užíváme si společně stráveného času, to vše ve společnosti hebkých a skvěle fungujících látkových plen.

Z jejich používání jsem od začátku doteď úplně nadšená – tolik, že jsem se rozhodla své konkrétní zkušenosti a nadšení rozhodla předávat a šířit dál. Takovým způsobem, aby se o látkovkách mohl každý dozvědět pokud možno úplně vše, co potřebuje pro úspěšné a pohodové fungování všech zúčastněných.

Pohodové používání látkovek je z mé zkušenosti jedna z cest, jak si mnohokrát denně zpříjemnit první roky se svým děťátkem a dlouhodobé přínosy vidět i v dalších letech
– když miminko naprosto přirozeně začalo samostatně používat nočník mnohem dříve, než jeho vrstevníci, když automaticky a přirozeně reaguji na jeho potřeby a komunikuji s ním. Detaily, které tvoří celek a clověk si je uvědomí až v praxi…

... ale neměla jsem to tak od začátku, ačkoliv jsem si to moc přála. Chtěla jsem pro své miminko látkové plenky, dokonce jsem kolem sebe měla blízké kamarádky, které látkové plenky u svých dětí bez problémů používaly a mohla jsem se na ně obrátit. I tak mě děsila představa nekonečného praní, žehlení, smradlavá koupelna a dlouhodobý pobyt v ní… Také jsem pro miminko (a pro sebe) chtěla něco jiného, než klasické „čtvercovky“ s „igelitovými“ kalhotkami.

Pustila jsem se do hledání a nadšeně jsem zjistila, že současné látkovky a veškerá péče o ně jsou úplně jinde, než tomu bylo třeba i před deseti lety.

To, co známe z vyprávění o našem dětství v plenkách, vůbec není potřeba absolvovat znovu!

A pak jsem se v té záplavě informací ztratila – spousta stránek, e-shopů, diskusí… Přehledy a rady, které byly jen povrchní, neřešily praktické otázky, na které jsem chtěla znát odpověď, nebo se zabývaly jen částí tématu tak, aby člověk jen nakupoval a nakupoval… K tomu sem tam dobrá rada z okolí či otázky typu "Ty myslíš, že nebudeš mít co dělat?". Nebo naopak "Co řešíš, přece můžeš mít obyčejné plíny!".

Když jsem se tou záplavou prokousala a měla pocit, že jsem získala v rámci možností ucelený přehled, rozhodla jsem se jít ještě na seminář o používání látkových plenek. Abych zjistila, jak látkovky reálně fungují a byla připravená „na všechno“:-).

Seminář mi nakonec nepřinesl nic objevného, ale bylo pro mě hodně důležité zjištění, že reálně existují i další lidé, kteří mají na život s miminkem podobný pohled jako já a chtějí pro sebe i děťátko to skutečně nejlepší - co je často na hony vzdálené reklamám a časopisům.

Nakoupila jsem výbavičku a přišla realita. Komplikovaný porod, komplikovaná osobní situace a „rázovky“ (jak říká kamarádky malá dcera jednorázovým plenám a já s jejím dovolením tenhle výraz používám také – přijde mi hodně výstižný).

Byla jsem v situaci, která byla úplně jiná, než jsem si naplánovala. Měla jsem pocit, že na látkovky nemám sílu, partner mi sdělil, že on dítě v látkovkách přebalovat nebude, a tak bylo miminko v "rázovkách".

Celou dobu jsem se těšila, až vytáhnu tu hebkou nádheru ze skříně a své miminko začnu balit do měkoučkého bambusu namísto rádobypapíru s něčím pochybným uvnitř.

Když jsem se po pár týdnech odhodlala do toho jít, skutečnost předčila má očekávání. S látkovkami to bylo super!

Přestala jsem řešit nákupy, prala pořád stejně. Navíc jistota na cestách ven, kontakt s hebkou látkou a věšení voňavého prádla na slunci místo hledání výhodné nabídky na "rázovky" a sešlapávání plné popelnice… Lidé se mě venku ptali, jak to dělám, divili se, jak „teď“ látkové plenky vlastně vypadají, a taky že jsem úplně normální:-).

Tenhle pocit ve mně zůstal i další dva roky, plenky jsou pořád krásné a výborně fungují a já cítím, že chci zkušenosti a nadšení šířit dál a podpořit všechny, koho pochyby a pochybovači nahlodali, stejně jako mě před několika lety.

Absolvovala jsem kurzy používání látkovek i kurz pro látkovací poradkyně a kontaktního rodičovství v Bráně k dětem, kurz Výchova nevýchovou, četla inspirativní knihy, prožila si několik skvělých seminářů... Bylo mi ctí učit se masáže miminek a aromaterapeutické masáže nejen pro těhotné u Jany Hašplové osobně. V pražském Plaváčku masíruji miminka a učím se ty malé inspirativní vodní bytosti a jejich rodiče provázet pobytem ve vodě. Vstoupila jsem mezi poporodní duly. Prošla jsem výcvikem a hlavně seberozvojem pod vedením Denisy Říha Palečkové a Richarda Vojíka. Vše se mi krásně propojuje s pevnými základy, které mi dala studia fyzické antropologie.
A hlavně - jak mluvím, tak žiji 🙂

Sdílím názor, že nejvíce mohu lidem dát tím, že své poznání předávám dále.

Věřím, že v naší době až nadbytku informací a argumentů pro cokoliv, je nejcennější právě osobní zkušenost, podpora a sdílení s těmi, kteří vnímají danou věc podobně, jako my.

Když jsem se po více než dvou letech konečně zbavila obrovského a paralyzujícího porodního traumatu, začala jsem s vlastními kurzy a hlavně osobními konzultacemi, které mi dávají výbornou zpětnou vazbu a obrovský smysl.  Abych byla maminkám ještě blíže a všechny potřebné informace pro ně byly snáze dosažitelné hned od začátku, rozhodla jsem se vytvořit si vlastní web a o svých zkušenostech nejen s látkovkami a kontaktním rodičovstvím psát blog.

Své porodní a poporodní trauma jsem si zpracovala a vyléčila a díky tomu je využívám jako cennou a podporující zkušenost, kterou vy rozhodně nemusíte zažívat.

Vím, kolik věcí člověk s příchodem miminka řeší a kolik času zabere hledání toho, co ve skutečnosti funguje – porovnávání, obcházení a obíhání, pochyby, nejistoty, zahlcení dobrými radami, které se valí s různými úmysly ze všech stran. Do toho všechny ty obrovské změny a proměny v životě … Na vlastní kůži jsem si zažila, jak důležitá je během mateřství upřímná podpora a porozumění. Tím vším jsem si sama prošla a leccos vyzkoušela, časem také s dalšími rodiči při osobních setkáváních, na kurzech a setkáváních kontaktních rodičů.

zkušenosti a tipy najdete v článcích na mém bloguv e-boocích. Moc ráda vás podpořím při osobních konzultacích, které jsou pro mne tolik moc smysluplné, příjemné a zároveň inspirující. Rovnou můžete napsat na latkovky@email.cz 🙂

Nezastupuji žádného výrobce, e-shop a podobně, vše o čem píši je vyzkoušeno mnou osobně, mým dítětem, pračkou a sušákem:-) Těším se na vás!

Katka Macková