Nejlepší letní modely do vaší výbavy

Přemýšlíte, jak byste svou „látkovou výbavu“ vychytali na horké dny a na cesty? Nebo je pro vás zrovna aktuální příchod miminka a rozhodli jste se přebalovat do látkových plen?

Léto je ta nejlepší chvíle pro látkovací start. Popravdě si nejvíc myslím, že ta správná chvíle je hlavně v tu chvíli, kdy je to to nejlepší pro vás 🙂 V létě jde navíc všechno tak nějak samo, nebo alespoň o dost líp. Člověk má spoustu sil na nové věci, objevování nových míst, poznávání nových lidí. Jsem přesvědčená, že za to může slunce a jeho energie.

S látkovkami je v létě život prostě luxusní. Nejen kvůli sušení na sluníčku. Hlavně kvůli pohodlí miminka v látkových plenkách, které je v horkých dnech o obrovský kus jinde než v jednorázovkách. Můžete si vyzkoušet, jak (pro mnohé překvapivě) snadno budete s látkovkami cestovat. O dost jednodušší jsou také pokusy s bezplenkovkou. Nebo „jen“ příjemná domácí pohoda někde venku, třeba na balkoně. Prostě spousta důvodů začít.

latkovky_na_susaku_hebkyzivot_cz_og

Jak je to s látkovkami v létě

S teplými dny vždy přichází otázka, jak to udělat, aby miminku nebylo v plenkách vedro. (Zajímavé je, že uživatelé resp. pořizovatelé jednorázovek tohle často vůbec neřeší, všimli jste si toho? Mám trochu pocit, že s jednorázovými plenkami je tento přístup silně propojen – neřeším a tvářím se, že o ničem nevím, jinak bych musel(a) řešit… a dost možná to i změnit.)

Zásadní nejen pro letní komfort miminka je už samotný fakt, že přebalujete do látkovek. Pokud používáte svrchní kalhotky z kvalitních prodyšných materiálů, je „plenkové klima“ o velký kus přívětivější, než v jednorázovkách, víceméně bez ohledu na to, které pleny používáte.

Myslím, že všechny maminky, které používají látkové pleny, vám potvrdí, že když z nějakého důvodu použijí jednorázovky, bez ohledu na typ a značku je vždy zarazí, jak je při rozbalení v jednorázových plenách teplo, oproti látkovým. Samozřejmě najdete i „objektivnější“ výzkumy a měření, kde je rozdíl vyčíslen přesně ve °C. Hodně látkařek také nesnáší typický zápach jednorázovek, na které jsou maminky, které používají výhradně jednorázovky, absolutně zvyklé a nevnímají jej. Mně tenhle smrad onehdá dvě noci pravidelně budil, i přesto, že jsem byla totálně unavená ze zánětu prsu… představa, že TOHLE má na sobě miminko s tou nejcitlivější a nejvnímavější pokožkou, brr.

Když máte tyto argumenty už vyřešené, ptáte se, co konkrétně mám vyzkoušeno a ověřeno na léto v plenkách já. Musím zmínit neoblíbenou, ale pravdivou poznámku – každému vyhovuje něco jiného a vždycky záleží jen a pouze na vás a vašem miminku. V létě to platí stejně jako po zbytek roku:-) Ale určitě vás nenechám jen s touhle odpovědí.

Co konkrétně se osvědčilo mně

Zmiňovala jsem zásadní roli svrchních kalhotek, tedy vrchní vrstvy, která zabraňuje pronikání vlhkosti ven z plenky. Zároveň by tato vnější vrstva měla být co nejvíce prodyšná, aby se miminko v plenkách „nepařilo“.

svrchni_kalhotky_hebkyzivot_cz

Mám osobně vyzkoušené a maminkami, kterým jsem je doporučila, nadšeně potvrzené:

Svrchní kalhotky ImseVimse Organic

 • jsou výborně prodyšné (PUL zátěr) a zároveň nepropouští vlhkost ven
 • jsou moc příjemné na omak z vnější strany i zevnitř
 • mají naprosto skvělý střih, takže další důvod proč jen tak „neprotečou“
 • a zároveň jsou díky širokému suchému zipu hodně variabilní a výborně sedí na čtvercových i kalhotkových plenách
 • suchý zip neškrábe, i v šátku, v nosítku atd. zůstane miminko v pohodě
 • na obou obrázcích nahoře – bílé se zvířátky
 • dají se sehnat ještě ve verzi, které já říkám „ultralight“ (na obrázku dole) – jsou z jiného materiálu a mají jinak zpracovaný suchý zip a jsou také super

svrchni_kalhotky_hebkyzivot_cz

Vlňáky

Ano čtete správně – vlna je na svrchní kalhotky na léto jeden z nejlepších materiálů, už jsem se nad nimi rozplývala v samostatném článku 🙂 výborné jsou slabší Shorties od Manymonths

 • mají nejlepší, téměř 100% prodyšnost a přitom při správné péči neprotečou, takže i když to na první pohled možná vypadá jeko úlet, je to to na léto nejlepší výbava proti zapaření miminka
 • jsou maximálně pohodlné a příjemné, ze 100% přírodního materiálu
 • sedí na všechny plenky a dobře se oblékají
 • snadno se udržují (dá dost práce je vysrážet 🙂
 • a v létě luxusně schnou
 • na obrázku nahoře – modré oblečené na opici jsou Disana, na obrázku dole má psí slečna oblečené ManyMonths

vlnaky_manymonths_hebkyzivot_cz

 Plenky používejte bez obav takové, které vám vyhovují. Můžete klidně zkusit dát děťátku jen samotnou látkovou plenku (čtvercovou poskládanou na novorozenecký sklad nebo kalhotkovou) bez svrchních kalhotek a pod miminko přebalovací nebo vlněnou podložku. Miminko bude mít maximální komfort, vy okamžitě poznáte, kdy je potřeba přebalit. Bude se vám také snáze praktikovat bezplenkovka, případně přechod na nočník.

Extendor

Je maličkostí, která umí velké věci – prodlužovačka na dětská body. S extendorem se vejde zadeček v látkovkách bez problému do bodyčka, které není jinak zbytečně široké a prostě obrovské 🙂 díky téhle věcičce miminko body může nosit mnohem déle, než jentak, bude mu dobře sedět přes plínky i na tělíčku, a vy si ušetříte čas i peníze se sháněním stále nových body. Jen pozor při nákupu, aby byly na extendoru takové patentky, jaké máte na oblečcích. S tím od ManyMonths mám výbornou zkušenost i v tomto ohledu.

extendor_na_body_hebkyzivot_cz

Nezdolné přebalovací podložky

Dokonalou vychytávkou jsou pratelné přebalovací podložky z prodyšných materiálů, na kterých můžete miminko bez plen větrat celé léto 🙂 jsou výborné i do kočárku nebo autosedačky v době odplenkovávání. Mám pocit, že skvělé jsou úplně všechny a klidně si vyberte podle toho, jak se vám líbí vzhledově. Důležité je, aby nepropustná vrstva byla zároveň prodyšná – na podložky se proto používají stejné materiály jako na svrchní kalhotky. A stejně jako u svrchňáků je hodně velký rozdíl ve funkčnosti. „Igelit“ je o trochu levnější, ale „PUL“ nebo vlna je prostě o velký kus příjemnější.

Podložky v rámečku do textu

Jo, teď je ta správná chvíle pro vaše osobní letní vychytávky na dovolenou, výlet a krásný společně strávený čas. Moc si to všechno užijte!

Určitě mi dejte vědět, které a jak se vám osvědčily, jistě budou skvělou inspirací i pro ostatní.

PŘEJI VÁM PROSTĚ NÁDHERNÉ LÉTO!

Katka

Katka
Jsem umělkyně hebkých masáží, poporodní dula a průvodkyně vodních bytostí. Opečovávám ženy nejen po porodu a pomocí vědomé práce s tělem pomáhám zahojit a uzdravit ženské duše i tělo. Ráda vás nasměruji k cestě, jak udělat to nejlepší pro vaše miminko a váš pocit úplně jednoduše. Více informací o mně a mojí cestě nejen k látkovkám si přečtěte zde>>
Komentáře