Prát umí přece každý… 3 kroky k efektivnímu a zároveň šetrnému praní

Roky perete, prádlo máte čisté a moc se tím nezabýváte.
A „najednou“ perete každý druhý den miminkovské prádlo a začnete to řešit. Někdy už s předstihem, než se miminko narodí. Přesně tak jsem to měla také.

Otázky (a odpovědi 🙂 ) kolem praní jsou jedním z největších mýtů o látkových plenkách. Přitom to není ani zdlouhavé, ani složité, ani namáhavé, jak se domnívají ti, kteří to nikdy nezkusili. Vy to zvládnete stejně snadno jako já, a dost možná se k prášku, který vypere dočista do čista už nevrátíte.

vyndavání prádla

Můj osvědčený postup, podle kterého vyperete efektivně a zároveň šetrně nejen plenky, je následující:

1. krokpředpírka – je skvělá v případě, že máte prádlo více znečištěné – odstraníte větší nečistoty a hlavní praní pak už probíhá v relativně čistější vodě. V případě pokakaných plenek si předpírkou můžete nahradit často nenáviděné ruční máchání a zároveň není potřeba plenky během hlavního praní „nakládat“ v horké vodě se zbytky stolice. Také pak nemusíte používat tolik pracího prostředku. To šetří nejen peníze za prací prostředky, ale i snižuje potenciální možnost podráždění citlivé pokožky miminka.

Ideální je, na předpírku dát do pračky jen plenky, a až na hlavní praní přidat ostatní prádlo, které budete prát. Můžete pak úplně bez obav prát plenky s oblečením společně.

Mám tu zkušenost, že málokdo program „předpírka“ používá, ale na plenky myslím, že určitě stojí za to jej vyzkoušet. Podobný efekt má namáčení prádla před praním.
Pro mě osobně je v případě plenek a manipulace s nimi pohodlnější předpírka v pračce. Na spotřebu vody stejně náročná jako „ruční práce“, a myslím, že i na spotřebu energie 🙂.

Mili suší

2. krokhlavní praní – na tomto kroku záleží, jak bude vaše prádlo vyprané a zároveň jak dlouho bude hezké a funkční a bude vám spokojeně sloužit. Zejména u plen, které se perou často, je velký rozdíl, jestli vám vydrží pro tři děti (a mohou to být klidně děti vaší kamarádky 🙂 nebo sotva pro jedno. Není problém prádlo „vyžrat“ agresivním pracím prostředkem pěkně doběla… ale je to docela škoda – prádla i přírody.

Přitom vyprat můžete efektivně i bez spousty agresivní chemie. Pomůže zmíněná předpírka, ale i správné dávkování pracích prostředků. „Komerční“ výrobci často uvádějí jako doporučené dávkování až trojnásobné množství pracího prostředku. Často jen proto, aby prostě prodali více a zákazník byl spokojen… Zkusili jste někdy dát pracího prostředku méně, nebo jen polovinu? Stalo se vám někdy, že jste zapomněli dát do pračky prací prášek a vyprali bez něho? A jaký byl výsledek?

Mně nejvíce fungují 2 vychytávky – soda na praní – slouží na změkčení vody a tím i na zvýšení účinnosti praní. Její použití je šetrné a ekologické, v přírodě se snadno rozloží. Přidejte ji k hlavnímu praní společně s pracím prostředkem, kterého pak potřebujete o dost méně.
V případě skvrn pak jejich „namazání“– skvrnu namočte a natřete žlučovým nebo citrusovým mýdlem na skvrny a dáte do pračky…

Pokud je prádlo hodně znečištěné a je potřeba zasáhnout komplexně, nebo chcete plenky vybělit, přidávám místo sody na praní k pracímu prostředku perkarbonát sodný – je to vlastně soda s peroxidem vodíku, která se v teplé vodě rozloží na kyslík, který rozpouští všechny skvrny a znečištění pocházející z přírodních látek – tzn. vše, co potřebujeme 🙂 Zároveň i změkčuje vodu a tím ještě zvyšuje účinnost praní. A důležitá věc, není dráždivý ani toxický. Mám s ním dobrou zkušenost i u stálobarevného barevného prádla – což by plenky a oblečky z kvalitních materiálů měly být. Zatím mi nikdy nic barvu nepustilo, zatímco skvrny úspěšně.
Perkarbonát sodný se prodává pod různými názvy…

Další možností – jak na skvrny, tak na bělení, jsou bělící prostředky na bázi chloru – zde je však zbytečné riziko podráždění kůže a poškození látky toxickými sloučeninami chloru, které při jejich použití vznikají. A negativní dopad na životní prostředí.

K praní samozřejmě prací prostředek – toho stačí při uvedeném postupu výrazně menší množství, než je obvykle doporučováno na etiketě. Kolik zjistíte nejlépe sami se svým prostředkem 🙂 Pro lepší orientaci může posloužit zjištění tvrdosti vody (je to opravdu jednoduché – můžete použít třeba testovací proužky, které posílá Tierra Verde zdarma).

Já používám při uvedeném postupu cca 70ml ekologického pracího gelu na dětské prádlo, někdy ještě méně… ale jakmile peru u maminky – stejné prádlo, stejný prací gel, dokonce téměř stejná pračka od stejného výrobce, je to jinak – protože u rodičů je ve studně opravdu tvrdá voda. Takže o trochu více sody a je to zase v pohodě.

Vkladacky na susaku


3. krok
– finále – máchání – ráda říkám, že je podle mě lepší pořádně vymáchaná plenka, než plenka vyvařená na 90 stupňů a nevymáchaná… Pravda bude někde mezi těmito extrémy, ale vyjadřuje to myslím důležitost důkladného máchání.
Plínky peru klidně na kratší prací program a 40 stupňů, ale vždy s mácháním navíc.
Kromě dostatku vody hodně pomůže přidání malého množství octa, kyseliny citronové nebo prostě okyselení“ máchací lázně. Usnadní efektivní vymáchání zbytků nečistot i pracího prostředku, a kyselé prostředí je také příjemné pro pokožku, nejen alergiků.
Jediné, kde by se „kyselé máchání“ nemělo používat, jsou bambusové plenky, u kterých se uvádí, že ocet poškozuje vlákna. Tam tedy raději opatrně…

K máchání můžete navíc přidat kapku esenciálního oleje – levandulového nebo třeba tea tree. Prádlo jemně provoní a působí zároveň mírně desinfekčně.

Naopak nikdy nepoužívejte na plenky aviváž – obaluje vlákna (i se zbytky pracího prostředku) a tím je sice činí hebkými, ale také málo savými, což je u plen zásadní! Vynecháním aviváže omezíte množství chemie v plenkách i prádle, které miminko i vy máte na sobě často 24 hodin denně po celý rok, prodloužíte životnost plenek a udržíte jejich savost.

A máte vyhráno – vypráno! 🙂

Tento článek jsem napsala na základě své zkušenosti s téměř tříletým praním látkových plen, z kurzů ekopraní a také ze studia chemie – konečně nějaká užitečná aplikace nabytých vědomostí 🙂

Mezi nejčastější otázky maminek, které se rozhodly pro látkovky, patří „A jak je mám prát?“. I maminky, které už látkují a tím pádem i perou, se často dopouští malých, ale pro výsledek zásadních chyb. Přitom malá změna může vést k překvapujícímu výsledku i v případě praní vašeho prádla. Stačí si uvědomit jednoduché principy, znát některé vychytávky a pak si klidně najít ty svoje, s klidem a jistotou, že vyperete a budete mít vypráno…

Protože každý máme stále prostor se zlepšovat, ani já nejsem výjimkou. Těším se na zkušenosti a tipy, které se osvědčily vám.

Katka

Katka
Jsem umělkyně hebkých masáží, poporodní dula a průvodkyně vodních bytostí. Opečovávám ženy nejen po porodu a pomocí vědomé práce s tělem pomáhám zahojit a uzdravit ženské duše i tělo. Ráda vás nasměruji k cestě, jak udělat to nejlepší pro vaše miminko a váš pocit úplně jednoduše. Více informací o mně a mojí cestě nejen k látkovkám si přečtěte zde>>
Komentáře