Vánoce bez bolavého bříška, chcete?

Vánoce nevánoce, když novorozňátko trápí křeče v břiše, kvůli kterým nemůže spát, a pláče tak, jak nikdy jindy, jdou všechny sváteční nálady do háje.

Pláč, který rve srdce…

Jediné, na co všichni blízcí do jednoho myslí – jak tomu miminečku pomoci. Ze zoufalství nahříváte bříško, obvoláváte známé maminky, hledáte na internetu, kupujete „utrejchy“ z lékárny, o kterých jste si ještě nedávno mysleli, že tohle vy svému miminku rozhodně dávat nebudete. Nejhorší na tom je, že to stejně nepomáhá. Blíží se další večer a beznaděj… nebo konečně příjemně unavené miminko, které sladce usne a spinká prostě jak miminko.

Před časem jsem psala o kouzle, které ze dne na den proměnilo moje večery s miminkem. O jedné věci, která může miminku naprosto zásadně ulevit jsem tenkrát nepsala. Až teď znovu přišla velká motivace.

konec_boleni_briska_hebkyzivot-cz

Před pár dny jsem byla u kamarádky s miminkem, které je na světě teprve pár dní. Toho rána dostalo svou první kapku vitamínu D. A ten večer své první křeče v bříšku. Několikahodinový pláč, nošení, nahřívání, masírování. Všechny vychytávky pomáhaly jen malinko a na chvilku. Nakonec miminko doslova odpadlo únavou z toho všeho.
Druhý den Vigantol nedostalo. Večerní ukrutná bolest bříška strašící od předchozího dne – nikde. Vigantol letěl oknem…

Pokud vám o tom nikdo neřekl, čtěte dál

Vím, že kamarádky (od narození bezplenkové) miminko rozhodně není jediné s touto bolavou zkušeností. Bohužel si tu jednu malinkou kapku málokdo dá do souvislosti s večerním trápením. Maminky se pak ve snaze miminku ulevit pouštějí do zoufalých akcí, někdy i přestanou kojit, přesvědčené o tom, že „mají špatné mléko“ 🙁 Dokonce to i pomůže! protože umělá kojenecké mléko obsahuje vitamín D a není třeba pak miminkům přidávat jiný… Přitom stačí tak málo – vyměnit vitamin D podávaný miminku za jiný.

Proto jsem se rozhodla napsat tento článek. I kdyby měl pomoci jen jednomu miminku.

Jaký je v tom rozdíl?

Vitamín D je ve většině přípravků stejný – získávaný z lanolinu. Rozdíl je v oleji, ve kterém je zmíněný vitamín D rozpuštěn. Tento rozdíl pak může být pro citlivý trávicí systém miminka tolik zásadní. Hledejte tedy vitamín D rozpuštěný v olivovém, kokosovém nebo jiném „normálním“ oleji. Ano, tak jednoduché to je.

Máte-li pocit, že toto by mohlo být vaše téma, můžete zkusit nejprve na pár dní miminku vitamín D vůbec nedávat – během 3 dnů miminko neohrozíte nedostatkem vitamínu D, ale určitě poznáte, jestli nastal nějaký rozdíl. Pokud ano, budu šťastná spolu s vámi a hlavně děťátkem, že jste na to přišli. Přestože se určitě najde dost lidí, kteří vám budou tvrdit, že je to blbost. Miminka se nepletou, nelžou, ani nesledují „vyšší farmaceutické zájmy“ 🙂 Nevím, jak vy, já miminkům věřím všechno.

Může se stát, že na vás při shánění alternativy k předepsanému vitamínu D v lékárně v obchoďáku budou koukat jako na vraha miminek 🙂 Zatímco, když byste chtěli „něco na bolení bříška“, vytasí paní lékárnice několik skvělých možností.

Je to sice jen vitamin D běžně dostupný bez předpisu, ale vy nechcete používat to, co vám předepsal pediatr?? Bohužel jsme byli často vychováváni ke strachu z toho, co se stane, když neuděláme to, co řekla maminka, paní učitelka, pan doktor… takže často se i paní lékárnici nejdříve spustí režim „strach“ a až poté začne hledat rozum

a) Můžete dělat osvětu! Ti, kdo přijdou po vás už to budou mít jednodušší. Možná i vnoučata paní lékarnice. 🙂

b) Můžete jít do jiné lékárny a nikomu nic nevysvětlovat.

c) Můžete si vitamín objednat přes internet.

Vaši volbu s pediatrem určitě konzultujte – nejlépe s sebou vezměte vámi vybraný vitamín – lékař samozřejmě pozná, že se jedná pouze o jiný produkt a bude tím pádem vědět, že dítě neohrožujete rizikem nedostatku vitamínu D, a vy budete mít klid, že je vše v pořádku.

Užijte si skutečně klidné Vánoce a spěte všichni jako spokojená miminka, včetně vašeho miminka 🙂

Katka

P.S.

Pro případ, že byste hledali alternativy, a v lékárně vám, podobně jako před pár dny mé kamarádce – tvrdili, že nic jiného „nevedou“ a pediatr řekl, že o ničem jiném neví…

Můžete zkusit:

Vitamin D3 Baby kapky – výrobce Terezia

2015_10_30_3d_vitamin-d3_10ml_web

Baby D – výrobce Jamieson

Vitamin D3 kapky pro děti – výrobce Natures Aid

„Tradiční“ norský rybí tuk Mollers

Já jsem používala DLuxInfant Vitamin D Oral Spray – výrobce BetterYou

Pozn.

Výše uvedený text je pouze osobní zkušeností, není lékařským doporučením a nenahrazuje návštěvu lékaře a lékařskou péči. Vaše rozhodnutí vždy konzultujte s lékařem – pediatrem.

Katka
Jsem umělkyně hebkých masáží, poporodní dula a průvodkyně vodních bytostí. Opečovávám ženy nejen po porodu a pomocí vědomé práce s tělem pomáhám zahojit a uzdravit ženské duše i tělo. Ráda vás nasměruji k cestě, jak udělat to nejlepší pro vaše miminko a váš pocit úplně jednoduše. Více informací o mně a mojí cestě nejen k látkovkám si přečtěte zde>>
Komentáře